2021-11-15     Amielii, Idalii, Leopolda    
Menu: Strona główna -> Twórcy Ludowi

Twóry Ludowi Gminy Łukowica

  • Zofia Dynowska – haft

Zofia Dynowska – emerytowana pracownica Spółdzielni „Pszczółka” w Łukowicy. Wywodzi się z rodziny o głęboko zakorzenionych tradycjach regionalnych. Miłośniczka haftu, koronkarstwa, fotografii, książek, podróży. Każdą wolną chwilę poświęca sztuce tworzenia. Jej pasją jest haft krzyżykowy, robienie serwet na drutach, koronka klockowa. Prace Jej prezentowane były miedzy innymi na wystawach w Gminnym Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej. Artystka często obdarza swoimi pracami najbliższych, mając z tego satysfakcję.

 

  • Beata Kuzar - rysunek

Beata Kuzar - pochodzi z Tymbarku, od kilkunastu lat mieszkanka Przyszowej. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Studia na Akademii Pedagogicznej w Krakowie i podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Były nauczyciel, obecnie animator kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy. Specjalizacja-rzeźba, rysunek, malarstwo, dekoracje, formy użytkowe. Udział w wystawach, warsztatach i imprezach lokalnych oraz konkursach.(ostatnio: I miejsca w konkursach LGD -”Przyjazna Ziemia Limanowska” pt. „Polska wieś jesienią”(2011) oraz „LGD w twórczości ludowej”(2012).

  • Grażyna Biskup – haft

Grażyna Biskup - od 33 lat mieszka w Świdniku-Gmina Łukowica. Absolwentka Technikum Ceramicznego w Łysej Górze, Studium Kulturalno-Oświatowego Uniwersytetu Ludowego w Wierzchosławicach i Studium Bibliotekarskiego w Krakowie. Pracuje w Bibliotece Publicznej w Łukowicy nieprzerwanie od ponad 30 lat . Animator kultury, miłośniczka regionalizmu, tańca ludowego, śpiewu, haftu, szydełkowania, fotografowania. Ostatnio uczestniczka podróży zwłaszcza do miejsc kultu religijnego, społecznik. Udział w wystawach, warsztatach i lokalnych imprezach. Odznaczona w dniu 6.10.2006 r. brązowym krzyżem za zasługi w krzewieniu kultury.

  • Dina Gądek – Cząja - rysunek, grafika i malarstwo na szkle

Absolwentka Wychowania Plastycznego WSP w Krakowie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Jeleńskiej-Papp w 1994 r. Studiowała także filozofię na UJ w Krakowie. Moje "Rysowanki" są zapisem gestu tworzącego kompozycję otwartą. Swoistą "bazgrołą kontrolowaną". Fascynuje mnie przestrzeń odkrywana za pomocą kresek, siadu pędzla i kompozycja jako jedyna treść. Malowane na szkle kwiaty wynikają z potrzeby koloru, odpoczynku i pełnią funkcje użytkowo-ozdobne. Dina Gądek - Cząja

  • Jarosław Czaja - pastele

Jarosław Czaja - od 20 lat mieszkaniec Łukowicy (Lasek). Absolwent WSP w Krakowie. Dyplom z litografii, nauczyciel Gimnazjum w Łukowicy, autor tekstów i ilustracji w prasie ogólnopolskiej (JAZZ) i regionalnej (Almanach Ziemi Limanowskiej),folderów o Gminie Łukowica (2002 ,2010 r.) Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uprawia rysunek, pastel, grafikę, monotypię, grafikę komputerową i fotografię. Jest autorem wydanej ostatnio książki: „Między Gorcem, Łyżką a Dunajcem-Po górach i śladach przeszłości”. Członek Towarzystwa Fotograficznego „ Nova” i Klubu Wysokogórskiego w Limanowej. Członek Klubu Miłośników Sztuk Pięknych, działającego przy Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Pasjonat historii sztuki i zabytków . Miłośnik piękna i przyrody.

   

  • Helena Gurgul – malarstwo na szkole, własne kompozycje w tematyce mieszanej

Helena Gurgul - obecnie mieszkanka Świdnika -rolnik, gospodyni domowa. Od dzieciństwa zajmuje się haftem i szydełkowaniem, samouk. Uprawia również malarstwo, w tym na szkle. Ostatnio zainspirowana tematyką religijną, tworzy z pasją własne kompozycje w technice mieszanej, łącząc wszystkie dotychczasowe sposoby tworzenia.

 

 

  

  • Anna Wilk z Przyszowej – obrazy olejne

Anna Wilk z Przyszowej maluje obrazy. Szczególnie lubi kwiaty i sceny z otaczającej przyrody. Malarstwa nauczyła się sama, wykorzystując i rozwijając swe uzdolnienia. Jej prace były prezentowane na wystawach twórców naszego regionu.

  • Elżbieta Bargieł – haft

Elżbieta Bargieł – od dzieciństwa haftuje różnymi technikami/ haft płaski , richelieu , janina , krzyżykowy / , a od kilku lat haftuje ubrania lachowskie , zgodnie z oryginalnymi wzorami. Zachwycona bogactwem stroju lachowskiego elementy wprowadza do współczesnego ubioru. Tworzy ,,rozmaitości ” , gdyż we wszystkim widzi materiał twórczy. Szczególnie lubi wykorzystywać to, co daje przyroda oraz to , co pozostawiła przeszłość . Na nowo odkrywa stare przepisy kulinarne z rodzinnych zbiorów. Z zawodu – nauczyciel , z pasji twórca a wraz z mężem eko-gospodarz.

 

  • Iwona Biernat – haft

Iwona Biernat – nauczycielka Gimnazjum w Łukowicy . Jej szczególną pasją jest haftowanie gobelinów i serwet techniką krzyżykową oraz richelieu. Swoją twórczość wyniosła z domu rodzinnego i przekazała córce.

 

  •  Maria Plata z Przyszowej - obrazy olejne

Maria Plata urodzona w Gostwicy, maluje głównie na płótnie, sklejce wykorzystując różnorodne środki artystyczne takie jak; farby akwarelowe lub olejne. W jej pracach dominuje motyw pejzażu, krajobrazu, przyrody, natury oraz postacie bajkowe. Widać w nich zarówno zainteresowanie, talent, jak i poszukiwania artystki własnego rozpoznawalnego stylu. Uczestniczka kilku wystaw w tym indywidualnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Limanowej.

  •  Sylwia Biernat - haft

Sylwia Biernat – licealistka z Przyszowej. Kontynuując rodzinną tradycję wyszywa gobeliny haftem krzyżykowym.

  • Maria Kożuch – haft

Maria Kożuch – nauczycielka z Przyszowej . Od kilku lat realizuje swoje artystyczne uzdolnienia wyszywając krzyżykowe gobeliny .

  •  Maria Kunicka – haft gobelinowy

Maria Kunicka – mieszka w Stroniu, prezentuje haft gobelinowy oraz haft regionalny (stroje lachowskie)– prace o tematyce religijnej i świeckiej. Swoje umiejętności i talent artystyczny przejęła po babci, która haftowała przez całe swoje życie, szczególnie haft regionalny (gorsety, koszule, kamizelki, spodnie)


  • Teresa Gancarczyk - koronkarstwo

Teresa Gancarczyk - mieszka od urodzenia w Jastrzębiu-Gmina Łukowica. Absolwentka Studium Rachunkowości i Kontroli. W latach 1976-1984 pracowała w PKO w Nowym Sączu, od 1992 r. z przerwami w Bibliotece Publicznej w Łukowicy. Miłośniczka robótek ręcznych. Sztuką szydełkowania zajmuje się w wolnych chwilach, głównie w okresie zimowym.


  • Małgorzata Król - koronkarstwo

Małgorzata Król – mieszka w Łukowicy. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu. Haftowaniem zajmuje się od najmłodszych lat. Kultywuje z powodzeniem tradycję rodzinną. Jest uzdolniona wszechstronnie. Wyszywa obrazy i obrusy, robi serwety na drutach i szydełkiem a także para się ostatnio koronką klockową i haftem ciężkim stalowym (tzw. wojskowym) wyszywając proporczyki, sztandary. Wykonuje różne prace ozdobne i użytkowe.

  

  • Krystyna Śmierciak - koronkarstwo

Krystyna Śmierciak – jej pasją ostatnich lat jest szydełkowe tworzenie koronek / szczególnie serwet, serwetek oraz obrusów ; ma na swoim twórczym koncie również wyjątkowo duże formaty jak firany, które przez lata ozdabiały okna ; haftuje różnymi technikami /. Swoją pasę wyniosła od swojej mamy i babci a przekazała ją córkom i wnukom. Jej prace ozdabiają nie tylko domy członków rodziny i przyjaciół, lecz trafiły również do innych w kraju i za granicą. Prezentowane były na wielu wystawach twórców. Emerytowana pracownica Ośrodka Zdrowia w Przyszowej

  •  Kazimierz Mordarski

Kazimierz Mordarski - od 1996 r. mieszka w Przyszowej - Berdychowie, wcześniej w Łukowicy. Maluje techniką olejną ( często na płycie ) i suchą pastelą. Tematyka zdecydowanie różnorodna, choć od kilku lat z przewagą martwej natury. Zajmuje się też małymi formami witrażowymi i naprawą uszkodzonych malowideł. Członek sądeckiego oddziału TPSP.

 


  • Kinga Kunicka – bibułkarstwo

Kinga Kunicka - uczennica I klasy gimnazjum w Przyszowej. Zajmuję się robótkami ręcznymi od ponad dwóch lat. Zaczęło się od konkursu w klasie IV ,w którym zdobyła wysokie miejsce. Swoją twórczość traktuje jako hobby, ale dąży do profesjonalizmu.Cyt:,,Poza własną satysfakcją daję innym uśmiech na twarzy”.

  • Józef Hebda – rzeźba

Józef Hebda – artysta rzeźbiarz. Ulubiona tematyka prac to folklor i sztuka sakralna. Znawca i wierny odtwórca obrzędów i zwyczajów i tradycji regionu lachów sądeckich. Jego prace często prezentowane są podczas festiwali i występów w których uczestniczy zespół regionalny „Przyszowianie”. Od powstania zespołu główny tancerz i śpiewak. Aktywnie uczestniczy we wszystkich festiwalach folklorystycznych regionalnych czy ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w wielu krajach świata.

  • Jan Leśniak – malarstwo olejne, rzeźba

Jan Leśniak uprawia malarstwo olejne na płótnie oraz rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie. Inspiracją do pracy w malarstwie jest otaczająca go przyroda, świat zwierząt i fantazyjnych stworów leśnych, oraz podpatrzone nietypowe zachowania człowieka we współczesnym świecie. Rzeźbi również świątki. Uczestniczy w przeglądach regionalnych, wystawach zbiorowych i konkursowych. W 2000 r. brał udział w wystawie zorganizowanej przez Komendę Główną z okazji odbudowy jej struktur. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Mieszka z rodziną w Przyszowej – Berdychowiu.

  • Krzysztof Kunicki - rzeźba

Krzysztof Kunicki - mieszka oraz tworzy od młodych lat w Stroniu. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych: tata był znanym stolarzem, bracia Krzysztofa także rzeźbią oraz prowadzą zespoły regionalne. Jego pasją jest rzeźbienie w drewnie, wykonuje figurki, płaskorzeźby, pamiątki o tematyce religijnej i świeckiej. Prace prezentował na wystawie w Nowym Sączu, Limanowej, Podegrodziu. Pierwszą wystawę swoich prac w wieku 14 lat miał w Muzeum Ziemi Limanowskiej, jak również podczas gminnych konkursów i przeglądów. Obecnie prezes OSP w Stroniu i działacz wielu organizacji społecznych.

  • Tadeusz Liszka – wiklina

Tadeusz Liszka - zawodowy kierowca (były). Podstaw wikliniarstwa nauczył się od ojca. Do dziś jako jeden z niewielu ciągle tworzy (już prawie 30 lat),kontynuując tradycję rodzinną.

  • Kazimierz Kuchnia – wiklina

Kuchnia Kazimierz z Przyszowej wyplata z wikliny krzesła, fotele i inne przedmioty użytkowe. Jest twórcą, który wikliniarstwo realizuje jako rodzinną tradycję w której wzrastał od dziecka .

  • Świetlica Wiejska i Biblioteka w Przyszowej – papieroplastyka, bibułkarstwo

Świetlica Wiejska i Biblioteka w Przyszowej działająca przy GOK w Łukowicy. Prace plastyczne dzieci wykonane podczas zajęć prowadzonych w świetlicy i bibliotece pod okiem opiekunów - Maria Plata i Małgorzata Kunicka

Odwiedzin :
Polityka prywatności   Copyright © 2013 GOK w Łukowicy  tel: 18 333-50-43  e-mail: gok_lukowica@op.pl